Przeszukaj Bazę wiedzy po słowach kluczowych
Czy automatyczny monitoring dachu zmniejsza rolę czynnika ludzkiego?
Określenie obciążenia dachu hali.
Nie stosując automatycznego monitoringu człowiek może pobrać próbki wody lub śniegu na dachach hal w małej ilości, dokonać ważenia i ekstrapolować na np. mkw. lub połać dachu (np. pobieramy próbkę z powierzchni 100cmkw. i mnożymy x 100 aby uzyskać szacunkowe obciążenie 1 mkw.) – każdy drobny błąd próbkowania zwiększamy stukrotnie w ekstrapolacji!, dodatkowo ile należy pobrać próbek i gdzie, aby wynik był odzwierciedleniem obciążenia dachu!?
Podjęcie lub zaniechanie działań prewencyjnych, a bezpieczeństwo dachów.
Na jakiej podstawie podejmujemy decyzję? Kto ponosi odpowiedzialność za zaangażowanie zasobów lub zaniechanie działań (zarządzanie ryzykiem)?;
W przypadku podjęcia działań, kto poniesie odpowiedzialność za dobór ekip, ich bezpieczeństwo, itp., kto poniesie odpowiedzialność za koszty naprawy dachu i instalacji na nim się znajdujących (uszkodzenia występują zawsze przy odśnieżaniu). Uwaga: w skali Kraju, brakuje „rąk do pracy”, co wprowadza dodatkowe zmienną w zarządzaniu potencjalnym ryzykiem.
Rzetelny, automatyczny system monitoringu, to oszczędności na odśnieżaniu dachów hal.
Według informacji zebranych w obiektach wyposażonych w WISENE Roof Monitoring, podjęcie np. akcji odśnieżania na podstawie oceny ludzkiej miałoby miejsce przed osiągnięciem 30% wytężenia konstrukcji dachu! (dotychczasowa praktyka skonfrontowana z rzeczywistym i wiarygodnym pomiarem WISENE Roof Monitoring -> akcja podejmowana jest ze strachu, na wszelki wypadek, etc, wiedząc jakim błędem obarczona jest „ocena” ludzka). WISENE obecne jest na rynku Polskim od 2010 roku i monitoruje obecnie ponad 2,5 miliona mkw. dachów. W całej historii wystąpiło 1 odśnieżanie – 25.01.2013 na Śląsku, a według ankiet WISENE zaoszczędzono w latach 2010 – 2018 ~ 200 odśnieżań i tyle samo napraw dachów). Wystąpiła również jedna akcja udrażniania odpływów w wyniku kumulowania się wody.
Przykład niecodziennej sytuacji – case study obciążenia dachu hali.
Znamiennym przykładem dla wartości wynikającej z wiarygodnego i ciągłego monitoringu jest przypadek remontu dachu, gdzie wszystkie materiały zostały złożone w jednym miejscu, co spowodowało ponad 50 % wytężenie konstrukcji w jednym obszarze. WISENE Roof Monitoring niezwłocznie poinformował o zaistniałej anomalii i pozwolił na szybką reakcję – gdy wykonawca rozmieścił materiały na całej powierzchni, wyeliminowane zostało nietypowe, niebezpieczne punktowe wytężenie (obciążenie). Podjęcie adekwatnych działań prewencyjnych możliwe jest jedynie przy zastosowaniu wiarygodnego i automatycznego monitoringu ugięć konstrukcji dachów w halach.